Informatyka

 

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.

2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, gdy surfuje po Internecie.

3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje. Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na twoją pomoc.

4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie dziecka z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć maksymalnie bezpieczny profil.

5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.

6. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że komputer jest chroniony przez program antywirusowy i zaporę sieciową. Używaj filtru antyspamowego chroniącego program e-mailowy. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie zastąpi uwagi rodzica. Rozmawiaj z dzieckiem, bądź obecny w jego życiu – również tym wirtualnym.

7. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku.

8. Naucz dziecko szacunku do internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty mogą bardzo krzywdzić. Szukaj informacji i wsparcia w sieci. Poleć dziecku serwis edukacyjny www.sieciaki.pl. Dowiedz się o zagrożeniach na stronie www.dzieckowsieci.pl. W sytuacji zagrożenia pomocy szukaj na stronie www.helpline.org.pl lub pod numerem telefonu 800 100 100 800 100 100.

Statystyki

Użytkowników:
21
Artykułów:
971
Odsłon artykułów:
2021209