Być jak Ignacy

W piątek 20 maja dziesięciu uczniów z klas 8, uczestnicy kółka przyrodniczego oraz projektu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, pod opieką Anny Pilśniak odwiedziło mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków w Czechowicach-Dziedzicach. Młodzież zobaczyła liczne obiekty usytuowane na terenie oczyszczalni, dyspozytornię oraz laboratorium, w którym badana jest jakość wody.
Uczestnicy wyjścia edukacyjnego do oczyszczalni:
Łaciok Aleksandra, Łacny Maria, Pietruszka Julia kl. 8a
Borys Banach, Igor Olszak, Sikora Jakub kl. 8b
Franc Oliwia, Górecki Bartłomiej, Paszek Amelia, Włodarczyk Anna kl. 8c

Oczyszczalnia ścieków w Czechowicach-Dziedzicach została oddana do eksploatacji w grudniu 1994 r, a w późniejszych latach została zmodernizowana. Modernizacja polegała na przebudowie obiektów istniejących, ale również na budowie nowych obiektów. Jako efekt końcowy powstał obiekt o wysokozaawansowanej technologii zintegrowanego usuwania związków biogennych tj. związków azotu i fosforu. Obok nowoczesnego bloku technologicznego oczyszczania ścieków wybudowana została nowoczesna linia stabilizacji osadu ściekowego i jego przeróbki. Oczyszczalnia jest wyposażona w agregat kogeneracyjny, który umożliwia przetworzenie i spożytkowanie gazu, który powstaje jako produkt uboczny.

W trakcie tego etapu uczestnicy „Kółka przyrodniczego – Tropimy Ignacego” dowiedzieli się, jakie tajemnice skrywa kosmos i nasz Układ Słoneczny. Uczniowie poznali czym był i jakie były założenia programu kosmicznego Apollo, jak wygląda prawdziwe życie na stacji kosmicznej i przy pomocy jakich przyrządów bada się kosmos.

Jednym z zadań wykonanych przez dzieci było przygotowanie rakiet do lotu i zorganizowanie wyścigu na Księżyc. Balonowe rakiety leciały, ponieważ wyrzucały z siebie dużą ilość gazów, start prawdziwej rakiety wygląda podobnie.

Zadaniem dodatkowym, dla kół biorących udział w konkursie, polegało na przygotowaniu modelu Układu Słonecznego lub wykonaniu pracy plastycznej na ten temat.

Młodsza grupa projektu "Być jak Ignacy"- "Świetlica na tropie" zrealizowała zadania "Wielkie maszyny", "Przemijający czas" i "Kosmiczna przygoda" oraz zadanie dodatkowe - żagiel deorbitacyjny. Do zakończeniu projektu pozostał nam tylko jeden temat "Energetyczne wynalazki". Czas szybko mija, wiedzy nam przybywa...