AKTYWNA TABLICA

17.05.2019 r. w naszej szkole na lekcji 3

- geografia-

w klasie 5 b odbędzie się lekcja otwarta z zastosowaniem technologii informatycznych.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

21 marca 2019 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz drugi zorganizowało Dzień Nowych Technologii w Edukacji.  Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły również aktywnie włączyli się w to przedsięwzięcie.

Już od samego rano w ramach DNTwE uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania i wykonywali ćwiczenia z wykorzystaniem aktywnej tablicy, projektora, komputera oraz smartphonów.

Na dodatkowych zajęciach z języka polskiego dzieci z wielkim zaangażowaniem zmagały się z zadaniami dotyczącymi poznanych części mowy, tu szczególnie  dużym zainteresowaniem cieszyła się wykreślanka, w której uczniowie musieli odszukać  przysłówki.

Na lekcjach języka polskiego również nikt nie mógł się nudzić. Został przeprowadzony turniej drużynowy, podczas którego dzieci poznawały polskie przysłowia i związki frazeologiczne. Zadaniem poszczególnych grup było połączenie ilustracji z właściwym przysłowiem lub dopasowanie wyjaśnienia do konkretnego powiedzenia. Były również zagadki i kalambury. Pisaki i wyobraźnia uczniów poszły w ruch! Co to były za emocje!

W tym dniu został przeprowadzony również konkurs ortograficzny pod hasłem "Siódemkowe potyczki ortograficzne z wykorzystaniem aktywnej tablicy". Adresatami tego turnieju były dwuosobowe drużyny z klas piątych. Dzieci musiały wykazać się znajomością zasad ortograficznych, a także z rozsypanki wyrazowej utworzyć  słowa i rozwiązać zagadki. Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o pierwsze miejsce. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 5c.

Kolejnym działaniem podjętym w ramach obchodów Dnia Nowych Technologii było zaproszenie na lekcję pani z biblioteki, która przygotowała dla uczniów klasy 5 prezentację multimedialną dotycząca cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz "Jeżycjada".

Zgodnie z ideą popularyzacji technologii informacyjno-komunikacyjnych, w klasach  5b i 6b odbyły się lekcje powtórkowe z języka angielskiego  z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. Uczniowie rozwiązywali testy przygotowane przez nauczyciela języka angielskiego. Podczas tych zajęć użyto komputera, projektora oraz smartphonów .

Wiele pozytywnych emocji Dzień Nowych Technologii wzbudził także u uczniów klas czwartych. Uczniowie tych klas podczas lekcji języka angielskiego wybrali się w podróż do Grecji, Japonii, Meksyku i na Węgry.  Podczas oglądania filmu w języku angielskim pt. "Around the world - healthy and unhealthy food"  mogli odkryć tradycyjne potrawy spożywane w tych krajach  oraz dowiedzieć się, które z nich są zdrowe .  Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały i oglądały film, a na końcu sprawdziły swoją świeżo zdobytą wiedzę na specjalnych kartach pracy. Lekcja z wykorzystaniem autentycznego materiału językowego okazała się dla uczniów przygodą i dotykała sfery intelektualnej, poznawczej i emocjonalnej.

Także na lekcjach języka angielskiego w klasach młodszych zagościły nowoczesne technologie, które pozwoliły w ciekawy sposób powtórzyć poznane słownictwo. Chętnych do rozwiązywania zadań  nie brakowało.

DNTw E świętowano również na matematyce. Uczniowie  rozwiązywali zadania pod kątem geometrii- posypały się 5 i 6! Natomiast podczas przerwy został przeprowadzony  Quiz o wiośnie - na wesoło, gdzie liczyło sie szybkie czytanie.

Nowych technologii nie mogło także zabraknąć oczywiście  na zajęciach komputerowych. W klasie 3 przeprowadzona została pogadanka na temat zastosowania prezentacji we współczesnym świecie. Uczniowie poznali  zasady  tworzenia prezentacji na podstawie prezentacji wzorcowej. Omówiono również  interfejs aplikacji umożliwiającej tworzenie prezentacji. Uczniowie klasy czwartej projektowali ogłoszenie w edytorze tekstu. Poruszony został temat wykorzystania zasobów sieci internet do pozyskania grafiki umieszczonej w ogłoszeniu. Natomiast klasa 5 zapoznała się z możliwościami pracy w chmurze, wykorzystując pocztę elektroniczną do komunikacji i udostępniania dokumentów.

Wiosenne zmagania przyrodnicze z wykorzystaniem nowych technologii czekały także na uczniów klas 4-6. Uczniowie poznali budowę motyla, dowiedzieli się, co to jest krajobraz oraz poznali sposoby przystosowania zwierząt do życia w tajdze.

Również na lekcjach muzyki oraz w świetlicy szkolnej wykorzystano w celach edukacyjnych zdobycze technologiczne. Dzieci miały okazję obejrzeć prezentacje multimedialne o następującej tematyce:

kl.4A i 4B ,,Instrumenty perkusyjne"

kl.6B  ,,Instrumenty dęte drewniane i dęte blaszane"

kl.5C i 5D ,,Instrumenty strunowe i ludowe".

Nowe technologie zawitały także do uczniów klas najmłodszych. Klasa 1a za pomocą aplikacji quizizz rozwiązała dwa testy na temat wiosny. Sprawdzały one umiejętność czytania ze zrozumieniem, wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej-oznaki wiosny, zwiastuny wiosny ze świata roślin i zwierząt, znajomość kalendarza. Dzieci same połączyły się poprzez wi-fi   z aplikacją, wprowadziły kod gry i swoją nazwę  jako uczestnika gry. Uczniowie pracowali w dwójkach. Rodzice chętnie  przychylili  się do prośby nauczyciela o przyniesienie telefonu na zajęcia.

Wszystkie podjęte działania w ramach obchodów DNTwE były nie tylko doskonałą okazją do poznawania nowych  umiejętności i pogłębiania zdobytej wiedzy, ale także świetną zabawą, która motywowała uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.