Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

W dniu 08.05.2019 roku nasze przedszkolaki odwiedziły bibliotekę. Data tych odwiedzin nie była przypadkowa, gdyż właśnie 8 maja obchodzimy „ Dzień Biblioteki i Bibliotekarza”. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką.
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda karta biblioteczna oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak dbać o książki i jak należy zachowywać się w bibliotece . Nie zabrakło również głośnego czytania. W podziękowaniu za oprowadzenie po świecie książki, przedszkolaki wręczyły prowadzącej laurkę.

Nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskim, edukacyjnym Programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” , który ma celu realizację zagadnień ekologicznych”.

Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych i wiele innych ekologicznych działań.

Bohaterem programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak dbać o czystość powietrza, jak oszczędzać energię oraz wodę, jak ważna jest segregacja śmieci, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą.

Przedszkole, biorąc udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” otrzymało bezpłatny pakiet profesjonalnych materiałów edukacyjnych przygotowany przez metodyków z myślą o najmłodszych. Nauczyciele dzięki specjalnemu folderowi ze scenariuszami lekcji i pomocami dydaktycznymi mogli przygotować ciekawe i pasjonujące zajęcia, a dzieci mogły bawić się, uczyć i poznawać świat przyrody. Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały skonstruowane tak, by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajać wiedzę poprzez zabawę. Po zrealizowaniu scenariuszy lekcyjnych nasze przedszkole nabyło prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

W dniu 26.03.2019 roku w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z dogoterapii. Wyjątkowym gościem był piesek o imieniu Jazz wraz ze swoim opiekunem. Zajęcia pozwoliły przełamać lęk przed czworonogiem.i pogłębić kontakt z nim, poprzez podchodzenie do niego i głaskanie. Dzieci poznały zwyczaje pieska, nawyki oraz jedzenie (karmę) jaką piesek je. Piesek zaprezentował kilka sztuczek: szczekanie na komendę,podskakiwanie,proszenie o karmę. Dzieci uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało Program ,,Bezpieczny pies, bezpieczne dziecko". Dzieci z zajęć i ze spotkania z pieskiem były bardzo zadowolone. Dziękujemy za dziś i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.